دسته بندی

آخرین مطالب

کارشناس رسمی دادگستری فرصتی در رشته مهندسی عمران و معماری

کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه

کارشناس رسمی دادگستری فرصتی در رشته مهندسی عمران و معماری

کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه

کارشناس رسمی دادگستری برای حرفه ای ها

کارشناس رسمی امروزه یکی از جایگاه های ارزشمند و پرمخاطب در حوزه مهندسی محسوب می شود که به دلیل اعتبار حرفه ای بالا، بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های راه و ساختمان علاقه مند به اخذ مجوز در این حوزه اند. معمولا مهندسان خبره و باسواد و با دانش بالا آمادگی این را پیدا می کنند تا در این حوزه وارد شوند.

سه آزمون کارشناس رسمی دادگستری، قوه قضاییه و ماده ۲۷ جزو آزمون هایی است که مهندسان می توانند در آن شرکت کنند.

مهندسین عزیز می‌توانند با گرایش‌های مختلف در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کنند.

دعاوی مطروحه در دادگستری می‌تواند جنبه‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی مختلفی داشته باشد که قضاوت درباره آنها مستلزم داشتن علم و تخصص کافی در رشته‌های مربوطه است و چون داشتن تمام این تخصص ها و احاطه داشتن به تمامشان، نه ‌تنها برای یک قاضی بلکه برای هیچ‌کس امکان‌پذیر نیست و قاضی هم بدون آگاهی کافی از صادر کردن رای ممنوع و معذور است؛ برای کشف حقیقت باید از افرادی که در موضوع مورد اختلاف، تخصص و تبحری دارند نظرخواهی شود و سپس رأی، بعد از انجام تشریفات قانونی بر مبنای نظر کارشناس صادر گردد. موضوع کارشناس رسمی در کشورهای دیگر نیز مسبوق به سابقه است و با توجه به ابزار و اسباب و استفاده از تکنیکهای روز، مسائل را بررسی و ارزیابی می‌نمایند.

کشف واقعیت ها از زبان یک متخصص

کارشناسان که در رشته‌های تخصصی خود علم و تجربه کافی دارند در کشف واقعیتها و اعلام رأی در هر مورد قضاوت، قاضی را یاری می‌دهند و این امر به اجرای عدالت در جامعه و برقراری نظم و آرامش فردی و گروهی کمک می‌کند. کانون کارشناسان با بیش از 7 دهه سابقه کارشناسی، جمعی از تخصص‌های مختلف را در اختیار دارد که پاسخگوی رفع نیاز جامعه متحول ما است.

کارشناس رسمی
کارشناس رسمی

کارشناسان دادگستری به دو دسته تقسیم می‌شوند، کارشناسان رسمی علاوه بر متخصص بودن در رشته‌های مربوطه، دارای پروانه کارشناسی نیز هستند و کارشناسان غیررسمی با وجود متخصص بودن در رشته‌های مربوطه فاقد پروانه کارشناس دادگستری هستند. به‌موجب ماده 29 قانون مربوط به کارشناسان رسمی مصوب 23 بهمن 1317 دادگاهها، دادسراها و مقامات صلاحیت‌دار می‌توانند در صورت عدم وجود و حضور کارشناس رسمی بنا به احتیاج به انتخاب و حضور کارشناس در آن فن، از بین کسانی که شغل و حرفه و معلومات آنها مربوط به آن فن است یک یا چند نفر معتمد را به سمت کارشناس انتخاب کنند.

بنابراین از سویی می توان گفت کارشناس رسمی یک شغل نیست بلکه یک تخصص و حرفه است که در موارد لازم در پرونده‌های مختلف از آن استفاده می شود. بنابراین بسیاری از متخصصان و شاغلین کشور می توانند در کنار شغلی که دارند، با دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری، در صورت ارجاع پرونده قضایی به آن ها، کار کارشناسی رسمی را نیز انجام دهند.

رشته های مختلف کارشناسی رسمی دادگستری

آزمون کارشناس رسمی دادگستری شامل موارد امتحانی متعددی است که در رشته‌های مختلف مورد آزمون قرار می‌گیرند، اما این رشته‌های مختلف که از علوم متفاوتی هستند در گروه‌های کلی دسته بندی می‌شوند. گروه‌های تخصصی کارشناس رسمی دادگستری در یازده دسته طبقه بندی شده که شامل : منابع آب و معادن، ارزشیابی اموال منقول، امور پزشکی و غذایی، امور مالی، امور وسائط نقلیه، راه و ساختمان و نقشه برداری، صنعت و فن، فنون هنری، کشاورزی و منابع طبیعی، خدمات اداری و عمومی، ایمنی و حوادث است.

البته لازم به ذکر است که در هر دوره از آزمون کارشناس رسمی دادگستری، بنا بر نیاز موجود، از برخی از این رشته ها و به تعداد محدود، کارشناس رسمی جذب می شود. ظرفيت پذيرش در هر رشته و محل براساس نياز دادگاه‌ ها و محاكم قضايي آن حوزه تعيين مي‌شود. اما نکته مهم این است که این آزمون تنها توسط این ارگان برگزار نمی‌شود، از حدود بیست سال پیش نیز، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با توجه به نیازهای محاکمات قضایی، اقدام به برگزاری این آزمون و جذب کارشناس می‌کند.

آخرین آزمون کارشناس رسمی دادگستری

آخرین آزمون کارشناسی رسمی دادگستری 29 بهمن ماه 1400 برگزار می گردد. مرجع برگزار کننده این آزمون شوراي عالي كارشناسان رسمي دادگستری است. 

مجموعه تاوات، دوره آموزشی جامع آزمون کارشناس رسمی دادگستری را با بیش از 100 ساعت آموزش و 3 آزمون جامع برگزار می کند

مهندس قنبری

مهندس قنبری

مهندس عمران-مدیر اجرایی مجموعه تاوات

بازدیدها: 5

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked*

  این دوره رو از دست نده!!

  زمان باقی مونده تا شروع جشنواره تخفیفی

  روز
  ساعت
  دقيقه
  ثانیه‌