دسته بندی

آخرین مطالب

سقف تیرچه و بلوک

برای انتخاب سقف در سازه های بتنی پارامتر های مختلفی وجود دارد از جمله:

دهانه قابل اجرا، مزیت های سقف، صرفه اقتصادی و چندین مورد دیگر که در ادامه متن به بررسی این موارد برای سقف تیرچه و بلوک (تیرچه و یونولیت) می پردازیم.

سقف تیرچه یونولیت

سقف تیرچه و بلوک

مقاومت بتن در مقابل نیروی فشاری بسیار خوب و در مقابل نیروی کششی بسیار ناچیز است، بنابراین در بتن مسلح کشش غالبا توسط فولاد تحمل می شود.با توجه به این موضوع و در جهت صرفه جویی در مصالح سعی می شود بتن کششی حذف و تنها مقداری که برای نگهدای آرماتورها لازم است باقی بماند. سقف تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت ار متداول ترین سیستم  های اجرای سقف در ساختمان های بتنی است که به دلیل سرعت و سهولت اجرا و قیمت پایین تر نسبت به دال ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف تیرچه بلوک دال یکطرفه ای می باشد که در آن برای کاستن بار مرده از بلوک های سفالی و یا پلی استایرن (یونولیت) استفاده می شود.پس فلسفه استفاده از چنین سیستمی، کاهش وزن مرده از طریق ایجاد فضاهای خالی در دال است.جزئیات سقف تیرچه بوک

مزایای سقف تیرچه و بلوک:

 • به علت استفاده از بلوک تو خالی و یا پلی استایرن و حذف بتن کششی، در مصرف بتن صرفه جویی می شود
 • به علت تولید تیرچه در کارخانه، نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است
 • پیش ساخته بودن تیرچه و بلوک باعث می شود که نصب آسان و سریعی داشته باشد
 • به طور یکپارچه بتن ریزی می شود
 • مقاومت سقف اجرا شده با تیرچه و بلوک در برابر نیروهای جانبی بسیار خوب است
 • با توجه به مصرف کم فولاد بسیار اقتصادی است
 • قالب بندی زیر سقف فقط با شمع بندی و نصب چهار تراش جهت تامین تکیه گاه های موقت محدود می شود

 

با توجه به مزایای گفته شده در مورد سقف تیرچه و بلوک، این سقف بهترین انتخاب برای ساختمان هایی است که فاصله دهانه های آن کمتر از8 متر می باشد، همچنین از نظر اقتصادی به صرفه بود و سرعت اجرای آن نیز بالا می باشد.

استفاده از این نوع سقف در مواجهه با بارهای دینامیکی مثل پارکینگ ها در از این نوع سقف ها، باید حداقل ضخامت بتن برابر 8 سانتی متر باشد و همینطور از تیرچه دوبل استفاده گردد.

در سقف های با ارتفاع بیشتر از 5/3-4 متر بجای شمع باید از اسکافلد استفاده نمود.آرماتورهای حرارتی نباید روی سقف رها شده و جهت قرارگیری داخل بتن حتما از اسپیسراستفاده شود.عدم نصب اسپیسر موجب ناکارآمدی و بروز ترک های حرارتی در بتن می شود.

قبل از بتن ریزی سقف لازم است محل داکت های تاسیسات با فوم و یا غلاف گذاری مشخص شده تا از تخریب آتی پس از بتن ریزی جلوگیری شود.

برداشتن شمع ها و قالب های زیر سقف متناسب با شرایط جوی و الزامات آیین نامه بتن ایران (آبا) انجام می شود.تعجیل در این مورد موجب افزایش خیز سقف و بروز ترک های احتمالی در بتن خواهد شد.

در اجرای سقف تیرچه بلوک با توجه به نقش مهم تیرچه در انتقال بار سقف به تیرهای اصلی ،باید از تیرچه های استاندارد استفاده کرد و از ساختن تیرچه در کارگاه و یا حذف میلگرد و کاهش قطر آن اجتناب کرد.

اجرای سقف تیرچه و بلوک

جهت اجرای این سقف ابتدا لوله های داربستی توسط سیم نمره 5/2 به میلگرد های انتظار ستون ها بسته می شود.سپس شمع  های فلزی به فاصله حدود 1 متر در فواصل بین ستون ها چیده شده و پس از قرار دادن تخته های چهار تراش،سطح زیرین قالب تیرها روی آن قرار می گیرد.آرماتور بندی سقف شمع بندی سقف

سپس آرماتورهای طولی تیرها و خاموت ها و نیز آرماتورهای پله برش و خم داده شده و در محل خود قرار می گیرند.سپس قالب بندی پیرامونی تیرها انجام شده و پس از از نصب تیرچه ها به فاصله محور به محور 50 سانتی متر (برای تیرچه تک)،بلوک ها و یا یونولیت ها در فضای بین دو تیرچه نصب می شوند.در دهانه های بلندتر از 4 متر جهت جلوگیری از پیچش تیرها، توزیع بهتر بار بر روی تیرچه ها و مشارکت آن ها در باربری

بخصوص در مواجهه با بارهای متمرکز،اجرای کلاف عرضی (تای بیم) در جهت عمود بر تیرچه ها ضروری است.لذا باید بین یونولیت ها یا بلوک ها به عرض حدود 10 سانتی متر فاصله ایجاد شود.

کلاف عرضی

در مرحله آخر آرماتور های حرارتی جهت کنترل ترک های ناشی از تنش های حرارتی و جمع شدگی بتن به قطر 6 یا 8 میلیمتر و فواصل حدود 25 سانتی متر در دوجهت عمود برهم روی سقف ریخته شود و اتکاها (درصورت لزوم)و میلگردهای ممان منفی تیرچه ها نصب می شود. میلگردهای ممان منفی به صورت L شکل با خم 90 درجه جهت جلوگیری از ترک و تحمل ممان های منفی تکیه گاه و اتکاها میلگردهایی به شکل Z بازشده هستند که جهت اتصال مناسب، جلوگیری از سرخوردن تیرچه از روی تیر و تحمل بخشی از برش در قسمت اتصال تیرچه به تیر قرار می گیرند.

آرماتور حرارتی اوتکا

پس از تکمیل کار و کنترل مضاعف سقف و تیرها و تمیزکازی نهایی، بتن ریزی سقف به ضخامت 5 سانتیمتر انجام می شود.

 کارفرما و مهندسین گرامی شما می توانید برای انتخاب درست و بصرفه سقف پروژه خود، بطور رایگان از خدمات مجموعه مهندسی تاوات بهره ببرید،کافیست با شماره 09013531038 تماس بگیرید و نقشه های خود را برای مجموعه ارسال نمایید.

بازدیدها: 135

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked*

  این دوره رو از دست نده!!

  زمان باقی مونده تا شروع جشنواره تخفیفی

  روز
  ساعت
  دقيقه
  ثانیه‌